List of leaders of the Soviet Union +Search for Videos

official post
Leader
the Soviet Union

100px
Union coat of arms+

X | Mute
X | Mute
Mikhail Gorbachev+
Vladimir Lenin+
(as Premier)
Mikhail Gorbachev+
(as President)
30 December 1922 (start of communist rule)
25 December 1991 (end of communist rule)
26 December 1991 (end of the Soviet Union)
A leader would not be able to rule, or hold on to power, without support in the Politburo+, Central Committee+ and/or the Secretariat of the Central Committee+

Under the 1977 Constitution+ of the Union of Soviet Socialist Republics+ (USSR), the Chairman+ of the Council of Ministers+ was the head of government+ and the Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet+ was the head of state+. The office of the Chairman of the Council of Ministers was the equivalent to a First World+ Prime Minister+, while the office of the Chairman of the Presidium was equivalent to the office of the President+. In the Soviet Union's seventy-year history there was no official ''leader of the Soviet Union'' offices but a Soviet leader usually led the country through the office of the Premier+ and/or the office of the General Secretary of the Communist Party of the Soviet Union+ (CPSU). In the idea of Vladimir Lenin+ the head of the Soviet state was a collegiate body of the vanguard party+ (see ''What Is to Be Done?+'').

Following Joseph Stalin+'s consolidation of power+ in the 1920s Brown|1996|p=195

Contemporaneously to establishment of the office of the President, representatives of the Congress of People's Deputies+ voted to remove Article 6+ from the Soviet constitution which stated that the Soviet Union was a one-party state+ controlled by the Communist Party which, in turn, played the leading role in society. This vote weakened the Party and its hegemony over the Soviet Union and its people+. Brown|1996|p=275 After the failed August Coup+ the Vice President was replaced by an elected member of the State Council of the Soviet Union+.

Soviet Union sidebar:
Vladimir Lenin+ was voted the Chairman+ of the Council of People's Commissars of the USSR+ (Sovnarkom) on 30 December 1922 by the Congress of Soviets+. Clark|1988|p=373 Irrespective of his health status in his final days, Lenin was already losing much of his power to Stalin. Alexei Rykov+ succeeded Lenin as Chairman of the Sovnarkom, and although he was ''de jure+'' the most powerful person in the country, the Politburo of the Communist Party+ began to overshadow the Sovnarkom in the mid-1920s. By the end of the decade, Rykov merely rubber stamped+ the decisions predetermined by Stalin and the Politburo.

Stalin's early policies pushed for rapid industrialisation+, nationalisation+ of private industry Brown231–33

Khrushchev denounced Stalin on two occasions: in 1956 and 1962. His policy of de-Stalinisation+ earned him many enemies within the party, especially from old Stalinist appointees. Many saw this approach as destructive and destabilising. A group known as Anti-Party Group+ tried, but failed, to oust Khrushchev from office in 1957. Brown|2009|p=481

Gorbachev was elected to the General Secretariat by the Politburo on 11 March 1985. By the mid-to-late 1980s Gorbachev had launched the policies of ''perestroika+'' (literally meaning "reconstruction", but varies) and ''glasnost+'' ("openness" and "transparency"). The dismantling of the principal defining features of communism+ in 1988 and 1989 in the Soviet Union led to the unintended consequence of breaking-up the Soviet state into 15 successor states after the failed August Coup of 1991+ led by Gennady Yanayev+.

The following list includes only those persons who were able to gather enough support from the Communist Party of the Soviet Union+ (CPSU) and the government+, or one of these to lead the Soviet Union+.

| Portrait
| Congress
| Notes

|30 December 1922

21 January 1924
|11th+12th Congress+
| |Chairman+ of the Council of People's Commissars+ (Sovnarkom) and informal leader of the Bolshevik+s since their inception. Sakwa|1999|pp=140–143

|21 January 1924

5 March 1953
|13th+19th Congress+
| |General Secretary+ from 3 April 1922 until 1934, when he resigned from office; the post of General Secretary itself was abolished in October 1952. Service|2009|p=323 He also held the post of the Minister of Defence+ from 19 July 1941 until 3 March 1947 and Chairman of the State Defense Committee+ during the Great Patriotic War+ and became the only officer to hold the office of People's Commissariat of Nationalities+ from 1921–1923.

|5 March 1953

8 February 1955
|19th Congress+
| |Succeeded to all of Stalin's titles, but was forced to resign most of them within a month. Malenkov, through the office of Premier+, was locked in a power struggle against Khrushchev.

|8 February 1955|20th+22nd Congress+
| |Served as the First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Soviet Union (from September 1953) and Chairman of the Council of Ministers from 27 March 1958 to 14 October 1964. While vacationing in Abkhazia+, Khrushchev was called by Leonid Brezhnev+ to return to Moscow+ for a special meeting of the Presidium, to be held on 13 October 1964. There, at the most fiery session since the so-called "anti-party group" crisis of 1957, he was fired from all his posts and became a "non-person".

|14 October 1964

10 November 1982
|23rd+26th Congress+
| |Served as First Secretary of the Central Committee of the Communist Party, was later renamed General Secretary, and was co-equal with premier Alexei Kosygin+ until the 1970s. To consolidate his power he later assumed the title of Chairman of the Presidium.

|12 November 1982

9 February 1984
|—
| |General Secretary of the Central Committee of the Communist Party and Chairman of the Presidium from 16 June 1983 until 9 February 1984.

|13 February 1984

10 March 1985
|—
| |General Secretary of the Central Committee of the Communist Party and Chairman of the Presidium from 11 April 1984 to 10 March 1985.

|11 March 1985

19 August 1991

21 August 1991

25 December 1991
|27th+28th Congress+
| |Served as General Secretary from 11 March 1985, and resigned on 24 August 1991, Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet from 1 October 1988 until the office was renamed to the Chairman of the Supreme Soviet on 25 May 1989 to 15 March 1990 and President of the Soviet Union+ from 15 March 1990 to 25 December 1991. The day following Gorbachev's resignation as President, the Soviet Union was formally dissolved.
|19 August 1991

21 August 1991
|—
| |He took power during the 1991 Soviet coup d'état attempt+ with the State Committee on the State of Emergency+.
|

On three occasions—between Lenin's death and Stalin's rise; Stalin's death and Nikita Khrushchev+'s rise; and Khrushchev's fall and Leonid Brezhnev+'s consolidation of power—a form of collective leadership+ known as the troika+ ("triumvirate") governed the Soviet Union, with no single individual holding leadership alone.
! Members
(birth–death)
! Tenure
! Notes



|
May 1922

1925

| When Vladimir Lenin+ suffered his first stroke+ a Troika was established to govern the country in his place. The Troika consisted of Lev Kamenev+, Joseph Stalin+, and Grigory Zinoviev+. The Troika was dissolved when Kamenev and Zinoviev decided to break with Stalin in 1925 and joined the faction led by Leon Trotsky+. Later, Kamanev, Zinoviev and Trotsky would be brutally murdered at Stalin's orders.

| Lev Kamenev+
(1883–1936)
| Joseph Stalin+
(1878–1953)
| Grigory Zinoviev+
(1883–1936)



|
13 March 1953

26 June 1953

| This Troika consisted of Georgy Malenkov+, Lavrentiy Beria+, and Vyacheslav Molotov+ and ended when Malenkov and Molotov joined Nikita Khrushchev in murdering Beria.

| Lavrentiy Beria+
(1899–1953)
| Georgy Malenkov+
(1902–1988)
| Vyacheslav Molotov+
(1890–1986)



|
14 October 1964

16 June 1977

| The Troika consisted of the leading members of the collective leadership+, and consisted of Brezhnev as First Secretary, Kosygin as Premier and Anastas Mikoyan+ as Chairman+ of the Presidium of the Supreme Soviet+. In 1965, Mikoyan was succeeded by Nicolai Podgorny. During Brezhnev's gradual consolidation of power, the Troika was "dissolved" when he succeeded Podgorny in 1977 as Presidium chairman. However, the collective leadership continued to exist in a different shape after Podgorny's ouster in the Party leadership+ throughout the rest of Brezhnev's rule.

| Leonid Brezhnev+
(1906–1982)
| Alexei Kosygin+
(1906–1980)
| Nikolai Podgorny+
(1903–1983)
|

* Index of Soviet Union-related articles+
* List of heads of state of the Soviet Union+
* Premier of the Soviet Union+
* List of presidents of the Russian Federation+



refbegin:
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

* from the
*


Soviet Union topics:
featured list:

List of leaders of the Soviet Union+ Under the 1977 Constitution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), the Chairman of the Council of Ministers was the head of government and the Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet was the head of state.